İngiltere Vize İşlemleri

İngiltere’ye gidecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İngiltere vizesi almaları gerekmektedir. Birleşik Krallık Schengen ülkeleri içinde yer almamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport (Bordo), Hizmet Pasaportu (gri) ve Hususi Pasaport (yeşil) sahipleri İngiltere vizesine tabidirler. Diplomatik Pasaport (siyah) hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla, İngiltere’ye yapacakları seyahatlerini vizesiz yapabilirler. Ancak tüm pasaport sahipleri, pasaport temdit sürelerinin İngiltere seyahatleri dönüşü sonrasında en az 6 ay daha geçerliliğinin olduğunu kontrol etmeleri gerekmektedir.

İngiltere Konsolosluğu, oturum iznine sahip yabancıların vize başvurularını, T.C. vatandaşlarına uygulanan kısa süreli (6 ay süreli) İngiltere vize başvurularıyla aynı şekilde ele almaktadır.

Transit vize başvurularında ise İngiltere üzerinden başka ülkelere seyahat etmek isteyen kişiler başvurularını İngiltere Konsolosluğuna yapmaları gerekir. İngiltere üzerinden aktarmalı olarak geçilecek diğer ülkeye 24 saat içinde gitmeleri ve gerekli koşulları sağlamaları durumunda transit vizeden muaftırlar.

İngiltere’de oturum iznine sahip T.C. vatandaşlarının başvuruları da İngiltere kısa süreli(6 ay) vize başvurularıyla aynı şekilde yapılmaktadır.

İngiltere Vizesi Nedir?

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliği uyarınca İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler’e seyahat etmek isteyen kişilerin giriş yapabilmesi için almaları gereken bir vizedir. Yalnızca İrlanda Cumhuriyetinde İngiltere vizesi geçerli değildir. Ancak geçerli kısa süreli İngiltere ziyaretçi vizesi ile öncelikle İngiltere sınırları içinden giriş yapmaları koşuluyla geçiş izni verilmektedir. Birleşik Krallık Schengen üye ülkesi olmadığı için İngiltere vizesi bulunan veya İngiltere vizesi alacak TC vatandaşları Schengen üye ülkelerine İngiltere vizesi ile seyahat edebilmeleri mümkün değildir.

Aile bireylerini ziyaret, tedavi amaçlı, akademik çalışma, bilimsel araştırma, 1. dereceden akrabayı gözetim,  nişanlı/müstakbel eş ziyareti veya sık iş görüşmeleri gibi farklı sebeplerden dolayı İngiltere’ye düzenli seyahat etmeyi gerektiren nedenin belgelerle bildirilmesi halinde kişiler uzun dönem İngiltere vize başvurusu yapabilirler.

Uzun süreli İngiltere vizesi için 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık, 10 yıllık süreli İngiltere vize başvurusu yapılabilmektedir. Ancak uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur.

Uzun süreli genel ziyaretçi vizesi (general visitor visa), aile ziyaretçi vizesi (family visitor visa) veya iş ziyaretçi vizesi (business visitor visa) olarak 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak seyahat amacına yönelik olarak İngiltere vize başvurusu yapılmaktadır.

İngiltere Konsolosluğu kısa süreli İngiltere ziyaretçi vize işlemlerini maksimum 20 gün içinde sonuçlandırmaktadır. Bazı durumlarda İngiltere vize başvurularının değerlendirilmesi daha uzun sürebilmektedir.

İngiltere Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • 6 ay geçerli pasaport,(varsa eski pasaportlar),
 • 2 adet biometrik fotoğraf (arka fon beyaz ve yeni çekilmiş),
  Uçak rezervasyonu,
 • Otel rezervasyonu ,
 • Seyahat sağlık sigortası ,
 • Dilekçe,
 • Kimlik fotokopisi,
  Cep telefonu numarası, mail adresi, iş yerindeki görevi,
 • İkametgah (e devletten alınabilir),
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ( e devletten alınabilir)(kendisi, annesi, babası, eş ve çocuklar),
 • Var ise tapu fotokopileri, var ise araç ruhsat fotokopileri,
 • Şahsi banka hesap cüzdanları (Son 3 aylık hesap hareketleri ve bakiyesi bulunan,güncel tarihli, maaş aldığı hesap olmalıdır var ise diğer hesaplarda alınabilir, dökümlerin banka kaşe imzalı olmalıdır ve banka imza sirküleri eklenmelidir),

 

Mesleki  Durumu Gösteren Belgeler:

 • Çalışan ise:SGK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi,  Şirket imza Sirküsü,  Son dönem Vergi Levhası
 • Emekli ise: Emekli aylık belgesi(e-devletten alınabilir), SSK hizmet dökümü,(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Emekli maaşını aldığını net gösteren banka hesap dökümü.
 • İşveren ise: Bağkur hizmet dökümü,(4B) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), Faaliyet Belgesi (Orijinal, Güncel Tarihli), Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Şirket imza Sirküsü, Son Dönem Vergi Levhası.
 • Devlet Memuru ise: SGK hizmet dökümü(4A) (e-devlet şifresi ile barkot onaylı olarak döktürülecek), SGK işe giriş bildirgesi (uzun barkotlu), Resmi görev kimlik kartı, Bağlı bulunduğu odadan izin yazısı, Son 3 aya ait maaş bordrosu (firmadan kaşe ve imzalı),

İngiltere vize başvurusu için gerekli evraklar, İngiltere vizesi kategorisine göre değişiklik göstermektedir.

İngiltere Konsolosluğu gerektiğinde İngiltere vizesi için sunulan gerekli evraklara ek olarak seyahat durumuna göre farklı evrak talep etme hakkına sahiptir. Kısa süreli İngiltere Ziyaretçi Vize başvuru işlemleri için hazırlanması gereken evrakların asıllarının yanında fotokopilerinin de mutlaka hazır bulundurulması gerektiği hatırlatılır. İngiltere vize başvuruları İngiltere Hudut Muhafaza Dairesi (UK Border Agency) vize memurları tarafından değerlendirmeye alınması nedeniyle bazı evraklar İngilizce istenebilir.

 Online İngiltere Vize Başvuru Formu: İngiltere Konsolosluğu İngiltere vizesi için başvuru şartları yerine getirildiğinde İngiltere Göçmen Ofisi’ne ait resmi web sitesi Visa4UK üzerinden online başvuru hesabı oluşturulmalı ve hesap üzerinden İngiltere Vize Başvuru Formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Online İngiltere  vize başvuru formu üzerinde; vize türü seçeneği ve İngiltere seyahat amacının tespiti için cevaplanması gereken tüm sorular İngilizce olarak doldurulmalıdır.

İngiltere seyahatini kendi aracıyla gerçekleştirmek isteyenler için seyahat tarihlerini kapsayan yeşil sigorta ve uluslararası ehliyetleri olmalıdır. Bu iki belgeye sahip olmayan kişilerin ve araçların İngiltere sınır kapısından geçmesine izin verilmemektedir.

 

İngiltere Vizesi İçin Randevu Alma

İngiltere Konsolosluğu vize başvurularında, İngiltere Vize Başvuru Merkezi veya akredite edilmiş seyahat acenteleri aracılığıyla kabul etmektedir. İngiltere vize başvuruları için randevu alınmalıdır. İngiltere vize başvurusu online işlemler sayfasından İngiltere vize randevusu alınmaktadır. Türkiye’de görev yapan İngiltere Vize Başvuru Merkezlerinin bulunduğu iller: Bursa, İstanbul, Antalya, Ankara, Adana, Gaziantep ve İzmir’dir.

İngiltere Vizesi Ne Zaman Çıkar

İngiltere vize başvuru işlemleri normal süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından verilen VIP hizmet kapsamında başvuru 5 iş günü içinde sonuçlandırılabilir. Ancak VIP vize hizmetinin vize kararına bir katkısı bulunmamaktadır. Bu ek hizmet karşılığı ek ücret talep edilmektedir. İngiltere vizesi başvuru işlemleri Türkiye ya da İngiltere resmi tatil günlerine veya İngiltere Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlerde vize işlemleri daha uzun sürede sonuçlanabilir.

İngiltere Vize Reddi

Vizenin reddedilmesi durumunda İngiltere Konsolosluğu başvuru ücretini geri ödememektedir. İngiltere vize harç bedelinin geri iadesi talep edilemez. Ayrıca vize başvurularında kullanılan evraklar da iade edilemez. İngiltere vize reddi durumunda istenildiği zaman tekrar başvuru yapılabilir. Başvuru sahte belgeler yüzünden reddedilmediyse önceki başvuru sonraki başvuru kararını etkilememektedir. Ancak daha önceden aldığınız reddin sebeplerini dikkate alınarak ve eksikleri tamamlayarak başvurunun yapılması uygundur.

İngiltere’ye Vizeli Giriş

İngiltere vizesi almak, İngiltere gümrük kapısından giriş yapma garantisi vermemektedir. İngiltere sınır kapılarında görev yapan memur ve polislerin ülkeye girişe izin vermeme hakkı bulunmaktadır. İngiltere vizesi ile İngiltere’ye hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli rezervasyon konfirmasyon belgelerini, İngiltere seyahati için taşınan maddi kaynağın deklarasyonu, davetiye mektubu, işveren izin yazısı ve seyahat sebebini destekleyen evrakların beyanının talebi göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, İngiltere’ye giriş yapacak kişiler, başvuru dosyasında sunulan evrakların birer kopyasını yanlarında taşımalıdırlar.

Biometrik Veri Beyanı

Biometrik Veri Sistemi’ne geçen İngiltere Konsolosluğu, biometrik sistemine göre; İngiltere vize başvurusu yapacak kişilerin başvuru sırasında dijital fotoğraf çekimi yaptırmaları, tüm parmak izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri gerekir.

 

 

 

 

İngiltere Transit Vizesi Nedir & Kimlerin Alması Gerekir?

 İngiltere’nin, İngiltere havaalanları üzerinden aktarmalı uçuşu olan Türk vatandaşlarına uyguladığı kısa süreli vize türüdür. İngiltere transit vizesi ile ülkeye giriş yapamazsınız. Yalnızca aktarmalı uçuşlarınızda İngiltere havalimanlarında bulunabilmeniz için verilen bir vize gibi düşünebilirsiniz. İngiltere transit vizeniz olmadan, Türkiye’den veya başka bir ülkeden uçuyor olun, İngiltere üzerinden aktarmalı olarak uçuş yapmanıza izin verilmiyor. Örneğin; sizin İngiltere aktarmalı İsviçre uçuşunuz varsa mutlaka İngiltere transit vizenizin olması gerekiyor. Transit vizeniz olmadan Türkiye’de uçağa binemezsiniz. Shengen ülkelerinde de İngiltere üzerinden seyahat edilmesi durumunda yine transit vizenizin olması gerekir.