İngiltere İş Seyahati Vizesi Hakkında

İngiltere’ye seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport, Hizmet Pasaportu ve Hususi Pasaport hamili TC vatandaşlarının, İngiltere’ye ticari amaçlarla  giriş yapabilmeleri için İş Ziyaretçi Vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde İngiltere İş Ziyaretçi Vize işlemlerinden muaftırlar.

İngiltere’ye toplantı, fuar, konferans, iş görüşmesi, uluslararası ticari organizasyonlarına katılım veya akademik araştırma amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken İş Ziyaretçisi Vizesi (Business Visitor Visa, akademisyen-doktor ve diş hekimleri dahil) kısa süreli tek ya da çok girişli olan bir vize türüdür. Ancak İngiltere’ye düzenli seyahat etmesi gereken kişiler nedenini belgelerle kanıtlamaları durumunda Uzun Süreli İngiltere vizesine başvuru yapabilirler. Uzun süreli İngiltere vizesi için 1 yıllık-2 yıllık-5 yıllık-10 yıllık süreli İngiltere İş Ziyaretçi Vize başvurusu yapılmaktadır. Ancak uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı en fazla 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur.
İngiltere bir Shengen ülkesi değildir. Bu nedenle kişilerin İngiltere İş Ziyareti sonrasında Shengen Üye Ülkesi bir ülkeye geçerken Shengen vizesi almaları gerekir.

İngiltere İş Seyahati Vizesi için Hazırlanması Gereken Evraklar

 

 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport(Var ise eski pasaport)
 • İngiltere’de davet eden kurum/kişi veya kuruluş tarafından Davetiye Mektubu hazırlanmalı.
 • Davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgisi, şirket pozisyonu, vatandaşlık statüsü belirtilmeli. Davetiye orijinal ve antetli kağıda, imza ve kaşeli hazırlanmalı(Davet eden kişinin vatandaşlık belgelerinin fotokopileri ile birlikte)
 • Davet edilen kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, seyahatin nedeni, seyahat süresi, seyahatin sponsoru gibi bilgileri içermeli.
 • Bir ticari organizasyon veya fuara katılım nedeniyle olması halinde; davetiye, giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyona katılımını gerektiren tüm bilgileri içeren dokümanlar  sunulmalı.
 • İngiltere seyahatin masraflarını karşılamaya yetecek miktarda maddi şahsi veya şirket banka hesap dökümünde görülmesi gerekmektedir.
 • Son 3 aylık Maaş Bordrosu
 • Şirket yetkilisi tarafından imzalanmış, kaşeli, antetli kağıda İngilizce yazılmış, detaylı iş pozisyonu, maaş bilgisi, şirketteki çalışma süresi, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içeren izin yazısı
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü
 • Faaliyet Belgesi(şirketin bağlı bulunduğu odadan alınır).
 • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi
 • Şirket imza Sirküsü
 • Kişi emekli ise Emekli Maaş Hesap Cüzdanı (son 3 aylık döküm) ve Emeklilik Kartı fotokopisi ile birlikte.
 • İngiltere Genel Ziyaretçi Vize başvurusu yapacak kişi yabancı uyruklu ise; en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi ve fotokopisi
 • Var ise kayıtlı Tapu, Araç Ruhsatı, Kira Gelirleri, Araba Ehliyeti ve Kredi Kartı ekstreleri.
 • Erkek başvuru sahibi askerlik durumunu açıklayıcı belge sunmalı. (İngilizce olması zorunlu)
 • Uçak ve Otel Rezervasyonu

ONLİNE İNGİLTERE  VİZE BAŞVURUSU

Başvuru Formu

 • İngiltere İş Ziyaretçi Vizesi için resmi web site üzerinden “Register an Account” bölümünden hesap oluşturarak online İngiltere Vize Başvuru Formu doldurulmalı.
 • Online İngiltere vize başvurusunda tüm sorular İngilizce cevaplanmalı
 • ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilir

Biometrik Veri Beyanı

Biometrik Veri Sistemi’ne geçen İngiltere Konsolosluğu, biometrik sistemine göre; İngiltere vize başvurusu yapacak kişilerin başvuru sırasında dijital fotoğraf çekimi yaptırmaları, tüm parmak izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri gerekir.

VIP İNGİLTERE VİZE HİZMETİ

İngiltere İş Ziyareti Vize işlemleri normal işleyen süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak “Priority Service” hizmet kapsamında başvurunun öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanması mümkün olmaktadır. Öncelikli vize servisi, vize başvurusu için çıkan karara herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. Yalnızca süreyi kısaltmaktadır. İngiltere vize başvuru ücretinin dışında ek  hizmet bedeli alınmaktadır.

SÜPER ÖNCELİKLİ VİZE SERVİSİ

Süper Öncelikli İngiltere Vize başvuru işlemleri hizmeti ile İngiltere Konsolosluğu tarafından vize müracaatları 24 saat içinde sonuca ulaştırılmaktadır. İngiltere İş Ziyaretçi Vize ücretinin dışında ‘ Süper Öncelikli Vize Servisi’ için ek hizmet bedeli alınmaktadır. Ekspres İngiltere Vize Servisi sadece İstanbul İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından verilmektedir.  Genel Ziyaretçi Vizesi, Tier 2 Vizesi ve Tier 5 Vizesi başvuru sahipleri bu hizmetten faydalanabilirler.

İngiltere vizesine şahsen başvurmam gerekiyor mu?

İngiltere vizesine şahsen başvurmanıza gerek yoktur. Sizin adınıza başvurmak üzere temsilci ya da acente yetkilisi atayabilirsiniz. Ancak biometrik verilerinizin alınacağı randevuya bizzat katılmanız gerekmektedir.

İngiltere vizesi başvurum ne zaman sonuçlanır?

İngiltere vizesi başvurunuzun sonuçlanması, İngiltere Konsolosluğu’nun dönemsel yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Bu süre genellikle 15 gün ile 21 gün arasında değişmektedir.

İlk defa İngiltere vizesi başvurusu yaptığımda en fazla kaç aylık İngiltere vizesi alabilirim?

.İngiltere başvurularınızla ilgili olumlu ya da olumsuz kararı veren süresini belirleyen İngiltere konsolosluğudur. İngiltere vizesi için ilk kez başvuran kişilere genellikle 3 ay geçerli vize verilmektedir.Daha sonraki başvurularda bu süre daha uzun olarak verilebilmektedir.

İngiltere Konsolosluğu benden ek evrak isteyebilir mi?

İngiltere Konsolosluğu sizden her zaman ek evrak veya bilgi talebinde bulunabilir. Böyle bir durum ortaya çıktığında istenilen evrak veya bilgiyi konsolosluğun belirlediği süre içinde iletmeniz gerekecektir.