İngiltere Turistik Vizesi Hakkında

İngiltere topraklarına eğlence, kültürel gezi ve turistik tatil amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi, kısa süreli bir vize kategorisidir.

İngiltere vizesi Schengen statüsüne sahip bir vize değildir. Bu nedenle İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi Schengen vizesi özelliği taşımamasından dolayı İngiltere genel ziyaretçi vizesi sahibi kişiler, İngiltere seyahatleri sonrasında Schengen Bölgesi üyesi diğer ülkelere yapacakları seyahatleri için Schengen vizensine başvurmalılardır.

İngiltere Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport(Var ise eski pasaportlar da sunulmalıdır.)
 • Banka hesap dökümü(İngiltere seyahat masraflarını karşılamaya yetecek kadar bakiyesi bulunmalıdır.)
 • Son 3 aylık Maaş Bordrosu:
 • Kurum/Şirket yetkilisi tarafından, antetli kağıda, İngilizce yazılmış, detaylı iş pozisyonu, maaş bilgisi, şirketteki çalışma süresi, izinli olduğu tarihler ve işe devam taahhüdünü içeren izin yazısı
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü,
 • Şirkete ait Faaliyet Belgesi(güncel tarihli ve orijinal belge olarak beyan edilmelidir)
 • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi, Şirket İmza Sirküsü
 • Başvuru sahibi öğrenci ise okuldan izin yazısı
 • 18 yaşından küçük ise Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (aile ve adres bilgilerini içeren )
 • Annesi veya babası yahut 3. kişi ile seyahat ediyor olması halinde anne ve babanın imzası bulunan noter tasdikli orijinal Muvafakatname (İzin Belgesi) ve Nüfus Cüzdanı ya da Pasaport kimlik bilgisi ve imzalarının olduğu sayfaların fotokopileri ile birlikte.
 • Seyahat ettiği 3. kişinin tanımı ve konaklama yapacağı yer hakkında detaylı bilgi

BAŞVURU İÇİN İSTENİLEN EK EVRAKLAR

 • İngiltere’de ailece turistik seyahate çıkılması halinde; ortak sunulan evrakların ikinci kez başvuru dosyasının içine konulmasına gerek yoktur.
 • İngiltere Genel Ziyaretçi Vize başvurusu yapacak kişi yabancı uyruklu ise; en az son 6 ay geçerliliği bulunan T.C. Oturma İzni Belgesi ve fotokopisi.
 • Başvuru Sahibi adına kayıtlı Tapu, Araç Ruhsatı, Kira Gelirleri, Araba Ehliyeti
 • Erkek başvuru sahibi askerlik durumunu açıklayıcı belge sunmalı. (İngilizce olması zorunlu)
 • Uçak ve otel rezervasyonu

Başvuru Formu

 • İngiltere Turistik Vizesi için resmi web site üzerinden “Register an Account” bölümünden hesap oluşturarak online İngiltere Vize Başvuru Formu doldurulmalı.
 • Online İngiltere vize başvurusunda tüm sorular İngilizce cevaplanmalı
 • ‘Sign declaration’ bölümü onaylanarak, başvuru sırasında yapılan beyanın kabulü için imzalanması ile online başvuru sistemden kabul edilir

Biometrik Veri Beyanı

Biometrik Veri Sistemi’ne geçen İngiltere Konsolosluğu, biometrik sistemine göre; İngiltere vize başvurusu yapacak kişilerin başvuru sırasında dijital fotoğraf çekimi yaptırmaları, tüm parmak izlerini ve elektronik imzalarını vermeleri gerekir.

VIP İNGİLTERE VİZE HİZMETİ

İngiltere Turistik Vize işlemleri normal işleyen süreçte en az 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Ancak “Priority Service” hizmet kapsamında başvurunun öne alınarak 5 iş günü içinde sonuçlanması mümkün olmaktadır. Öncelikli vize servisi, vize başvurusu için çıkan karara herhangi bir katkısı bulunmamaktadır. Yalnızca süreyi kısaltmaktadır. İngiltere vize başvuru ücretinin dışında ek  hizmet bedeli alınmaktadır.

SÜPER ÖNCELİKLİ VİZE SERVİSİ

Süper Öncelikli İngiltere Vize başvuru işlemleri hizmeti ile İngiltere Konsolosluğu tarafından vize müracaatları 24 saat içinde sonuca ulaştırılmaktadır. İngiltere Genel Ziyaretçi Vize ücretinin dışında ‘ Süper Öncelikli Vize Servisi’ için ek hizmet bedeli alınmaktadır. Ekspres İngiltere Vize Servisi sadece İstanbul İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından verilmektedir.  Genel Ziyaretçi Vizesi, Tier 2 Vizesi ve Tier 5 Vizesi başvuru sahipleri bu hizmetten faydalanabilirler.

 

İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere Turistik Vize İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. İngiltere Vizesi Schengen vizesi midir?

İngiltere Schengen üye ülkelerinden olmadığı için geçerli İngiltere vizenizle Schengen üye ülkelerine seyahat edemezsiniz.

2.İngiltere turistik vize başvurularında İngiltere Konsolosluğundan randevu almak zorunlu mudur?

İngiltere vize başvurularında online sistem üzerinden başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Form doldurulmadan randevu alınamaz. Randevu olmadan başvuru yapılamamaktadır.

3.İngiltere Konsolosluğu’ndan Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

İngiltere vize başvurunuzun reddi durumunda ödemiş olduğunuz İngiltere Vize ücretinin iadesi yapılmaz.

4.İngiltere vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

İngiltere vize başvurularında başvuru sahipleri şahsen bulmak zorundadır.Çünkü başvuru sırasında dijital fotoğrafınız çekilir, parmak iziniz alınarak biometrik datanız kaydedilir.

5.İngiltere vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişikliğinde eski isim ve soyadımın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

İngiltere vize başvurunuzda eski isim ve soy isminizin bulunduğu fakat geçerliliği devam eden pasaportunuzu kullanabilirsiniz.

6.İngiltere turistik vizesi kaç günde çıkar?

İngiltere vizesi maksimum 21 günde çıkmaktadır. Ancak başvuru sahipleri isterse VIP hizmetten faydalanarak ek ücret ödeyerek Ekspren Vizeyle 5 iş günü Süper Ekspres Vize ile 1 gün içinde sonuçlanmasını talep edebilirler Ayrıca alınan randevu tarihinizden daha önce ya da daha sonra randevunuza gidebilmenizi sağlayan randevusuz işlem (walk-in) seçeneğini de değerlendirebilirsiniz.

7.İngiltere turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

İngiltere turistik vize başvurunuzu yapabilmeniz için seyahatinize 90 günden az zaman kalmış olmalıdır. Vize sonuçlanma süresi uzun olduğu için başvuru işlemlerinize seyahatinizden en az 1-1,5 ay önce başlamanız önerilir.

8.İngiltere turistik vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

İngiltere vize başvurusu yapabilmeniz için pasaportunuzun seyahat edeceğinizi beyan ettiğiniz tarih aralığını kapsıyor olması yeterlidir. Seyahatinizden sonra 6 ay daha geçerli pasaporta sahip olma zorunluluğunuz yoktur.

9.AB vatandaşı ile evli olanlar nasıl İngiltere vizesi alır?

AB vatandaşı ile evli olan kişiler Eea Family Permit vizesine başvuru yapabilirler. Eea Family Permit vizesi ücretsiz olarak alınır ve Eea Family Permit vizesine sahip Ab vatandaşı eşleri İngiltere’de 6 ay boyunca yaşama ve çalışma hakkına sahip olur.

10.İşimden yeni ayrıldım, şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu?

İşyerinizden çıkış işlemleriniz resmi olarak gerçekleştiyse İngiltere vize başvurunuzda şirket evraklarınız geçerli olmayacaktır.

11.İngiltere turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

İngiltere vize başvurusunda bulunabilmeniz için uçak biletinizi satın almış olmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz daha sonra satın almayı planladığınız rezervasyonu dosyanıza ekleyebilirsiniz. İngiltere’de bir akrabanız ya da arkadaşınızın yanında kalacaksanız mutlaka davetiye almalısınız. Seyahat amacınıza uygun başvuru yapmamanız durumunda İngiltere vize reddi ile karşılaşabilirsiniz.

 

12.İngiltere Konsolosluğundan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

Turistik, ticari, aile ziyareti gibi kısa süreli ve yerleşim kategorisine girmeyen İngiltere Vize başvurularınızın ret ile sonuçlanması  durumunda itiraz hakkınız yoktur. Başvurunuzun İngiltere Konsolosluğu vize bölümü tarafından yeniden değerlendirilmesini talep etmek isterseniz yeni bir vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

13.İngiltere vizesini çok girişli ve uzun süreli almak için ne yapmalıyım?

İngiltere Konsolosluğu en az 6 aylık ve her zaman çok girişli vize verir. Vize süresini İngiltere başvuru formunuzu doldurmaya başlamadan önce seçebilirsiniz.

14.18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakatame çıkarması gerekiyor mu?

18 yaş altındaki çocuklar ebeveynleriyle beraber seyahat ediyorsa muvafakatname sunma zorunluluğu yoktur. Muvafakatname olmadan İngiltere vizesi alabilirsiniz fakat verilen İngiltere vizesi üzerinde sadece anne ve baba ile seyahat edebilir ibaresi yer alacaktır.

15.Geçerli İngiltere vizemin olduğu pasaportumu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

Geçerli İngiltere vizenizin bulunduğu pasaportunuzu kaybetmeniz durumunda vizenizin geçerliliği devam etmeyecektir. Tekrar başvuru yapmalısınız.

16.İngiltere Vize reddi durumunda, vize randevusunda verdiğim parmak izinin geçerliliği devam eder mi?

İngiltere vize başvurunuzun reddedilmesinden sonra yeni bir başvuru yapmak isterseniz ilk vize başvurunuzdaki tüm prosedürler tekrar geçerli olacaktır tekrar parmak izi vermelisiniz.

17.İngiltere vizesi ile başka hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Geçerli İngiltere vizenizle Birleşik Krallığı oluşturan İngiltere, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’ya seyahat edebilirsiniz. Ayrıca önce İngiltere’ye girmek koşuluyla İrlanda Cumhuriyeti’ne de seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

18.Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

İngiltere vizeniz sonuçlandıktan sonra pasaportunuzu sizin yerinize üçüncü şahıslar da teslim alabilir. Bir temsilci aracılığıyla pasaportunuzu teslim almak istiyorsanız yetki yazınızı, kimlik fotokopinizi, pasaportunuzu alacak kişinin kimlik fotokopisini ve başvuru esnasında size verilen kontrol listesini pasaportunuzu teslim alacak kişiye vermelisiniz.